Obec Kunratice
Kunratice z Frýdlantského výběžku

Kunratice z koňského hřbetu

Obhlídka začíná.

Jednu z prvních koňských hlídek v naší obci mají za sebou příslušníci oddílu jízdní Policie České republiky z Frýdlantu.

Ve čtvrtek 2. února se dva starokladrubští vraníci Solo a Camaro se svými jezdci nstrmž. Zuzanou Bilčákovou a ppor. Vítem Hákem vydali na hlídku do naší obce, přičemž vykonali obhlídku i přilehlých lesů. Po cestě se policisté se svými čtyřnohými svěřenci seznámili nejen s obcí,  ale i k velké radosti všech zúčastněných také s dětmi z místní mateřské školky, s nimiž se potkali na jejich procházce kolem fotbalového hřiště. Hlídka se pak vydala kolem Kunratické farmy do lesa, kde prošla hraniční cestu a následně se přes pastviny a louky vrátila zpátky do obce. 

Na katastru Kunratic nebyli příslušníci jízdní policie poprvé, neboť v rámci své činnosti na koních prochází nezastavěná území všech obcí na Frýdlantsku. Vykonávají i automobilové hlídky, v rámci nichž u nás například dohlíželi i na řádný průběh komunálních voleb. Při zmiňované čtvrteční návštěvě to však bylo v obci poprvé s cílem vyzkoušet si vytipované místo pro přípravu a  nasedlání koní před výkonem služby. Obhlídce samotné totiž předcházela jednání i návštěva vedoucího oddělení ppor. Víta Háka, během níž se hledalo a domlouvalo nástupní místo, kde může být ponechán služební vůz s koňským přívěsem. Zkouška dopadla bezchybně, takže jsme zde jezdce na koních neviděli naposledy.

Koně u Policie nejsou žádnou novinkou a policejní hipologie (všeobecně věda zabývající se koňmi) oslavila v roce 2021 své 30. výročí, neboť dne 26. června 1991 byl vydán rozkaz, kterým byl oficiálně zřízen jízdní oddíl Policie České republiky Správy hlavního města Prahy. V následujících měsících bylo zakoupeno prvních 11 služebních koní. Postupně na území České republiky vznikaly další oddíly, přičemž v roce 1993 zřídila Policie ČR jízdní jednotky v Brně a ve Zlíně.

V Liberci vznikla v pořadí 4. jízdní jednotka v naší zemi dne 1. ledna 2021. Jedná se o útvar s celokrajskou působností, který je součástí služební hipologie Policie České republiky a spadá pod liberecké krajské ředitelství. Oddíl jízdní policie sídlí v budově obvodního oddělení PČR Frýdlant a koně mají ustájené na školním statku Střední školy hospodářské a lesnické taktéž ve Frýdlantě. 

Jednotka má v současnosti k dispozici 4 koně a 4 jezdce. V dohledné době přibydou další dva koně, kteří jsou toho času ve výcviku. O zvířata se na školním statku starají 3 stájníci. V plném stavu bude frýdlantský oddíl čítat 8 koní a 9 jezdců.

Datum vložení: 3. 2. 2023 12:01
Datum poslední aktualizace: 4. 2. 2023 17:20
Autor: Milan Götz

Online média

Facebooková stránka obce Kunratice

Instagram obce Kunratice

Twitterový účet obce

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1
2
2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22
1
23
24 25 26 27 28 29 30

Infoservis

Smart info

Aplikace V obraze

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky