Odhalení památníku v roce 1913

Odhalení památníku proběhlo 3. srpna 1913.

Památník šarvátek v Tongrundu byl slavnostně odhalen a vysvěcen v neděli 3. srpna 1913 za účasti přibližně 500 osob. O této události informoval článek v dobovém tisku.

Minulou neděli (3. 8. 1913) byl na silnici ke Kunraticím u Frýdlantu dhalen památník panem O. H. Metzgerem na počest padlích rakouských důstojníků a vojáků z roku 1813 z našeho okolí. Na 10. hodinu dopoledne se shromáždilo v Tongrundu asi kol 500 osob, 18-ti spolků vysloužilců z okresu, dále zástupci vojenských oddílů z Reichenau (Sasko), zástupci úřadů a čestní hosté na slavnostní odhalení.

Předseda vojenských vysloužilců z Kunratic slavnostní shromáždění pozdravil a po zahrání Grohmanské kapely a během řeči, kterou přednesl poručík E. Wanke z lokálního spolku Liberec pro údržbu vojenských pomníků byl památník odhalen.

Pomník, 4 m vysoký žulový obelisk na podstavci a schodu s armádním křížem a deskou s nápisem je dílo raspenavského kameníka Langeho.

Po té p. p. Röttig provedl vysvěcení památníku a skončil nadšeným proslovem. Jako třetí řečník zakladatel pomníku, p. Othmar Heinrich Metzger, připoměl podnět, kterému je zasvěcena tato stavba a vyslovil všem, kteří toto dílo podporovali, svůj dík.

Na to byl pomník předán do péče spolku vojenských vysloužilců v Kunraticích, pak pokládání věnců a stuh s věnováním od pánů Metezgera, panahejtmana Jahn von Vhonau, zástupce centrálního spolku k údržbě válečných pomníků z Hradce Králové, p. c. rady Wesnitzera pro lokální spolky v Liberci, dále pánů přednostů spolků vojeských vysloužilců z Kunratic, Frýdlantu a Větrova.

Vojenskou přehlídkou před pomníkem slavnost skončila. Odpoledne pořádal spolek vysloužilců z Kunratic lidovou slavnost s koncertem v hostinci "U Přehrady".

Datum vložení: 1. 3. 2022 12:00
Datum poslední aktualizace: 2. 6. 2022 10:39