Obnova mostů poškozených povodní v roce 2010

Opravený most M1.

V roce 2010 byla naše obec stejně jako dalších 81 obcí Libereckého kraje postižena povodní. Při této živelní pohromě byly poškozeny některé objekty nacházející se v blízkosti Kunratického potoka.

Utrpěli především mosty, což odhalily prohlídky statiků. Nejhůře dopadl most v Zeleném údolí (u chalupy pana Koťátka), který měl podemleté zdi a nakonec se částečně zbortil. Obec musela vytipovat objekty, na které podá žádost o dotaci na opravu od Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR). Výše dotace činí 90% celkových nákladů.

Nakonec jsme rozhodli o obnově mostů v Zeleném údolí, pod Pažoutovými (rozpadající se cihelná klenba) a u školy (příčně popraskaná klenba). Byly vypracovány projektové dokumentace a podány žádosti o dotace, které nám po různých peripetiích byly schváleny. Ve výběrovém řízení na zhotovitele zvítězila nejnižší nabídka společnosti EUROVIA CS, a.s., která nastoupila v  říjnu 2011 a začala na mostech pracovat. Díky vlídnému počasí pokračovaly stavební práce podle plánu. Bohužel až na most „u Pažoutů“, kde se po odkrytí klenby ukázalo to, co nebylo při prohlídkách zvenčí vidět. Za klenbami byly vymleté kaverny a podle původního projektu nebylo možné most opravit. Po několika pracovních schůzkách s projektanty a zhotovitelem a po konzultaci s poskytovatelem dotace bylo rozhodnuto o přerušení stavebních prací. Zároveň jsme požádali o prodloužení termínu čerpání dotace, neboť původní harmonogram nebylo možné dodržet, přičemž mosty v Zeleném údolí a „u školy“, byly dokončeny a předány v původním termínu.

Obec vyčkávala na rozhodnutí Ministerstva pro místní rozvoj ČR o prodloužení termínu čerpání dotace, aby obnova mostu „u Pažoutů“ mohla pokračovat a projektanti hledali jiné řešení, které by splňovalo podmínky poskytovatele dotace a zároveň vyřešilo statické poškození konstrukcí. Další přitěžující okolnost, jež ovlivňovala hledání vhodného řešení, byl hlavní přívod obecního vodovodu, který se v tělese mostu nachází.  Poskytovatel nakonec žádosti o prodloužení termínu vyhověl, takže jsme opravy povodněmi poškozených mostů zdárně dokončili. Posledním opraveným mostem tedy byl zmiňovaný most M1, pracovně nazvaný u Pažoutů.

V níže uvedené tabulce jsou celkové náklady, výše dotací a vlastní spolu podíl oprav všech tří mostů, které jsme v letech 2011 a 2012 opravili.

OBJEKT

DOTACE

PODÍL OBCE

CELKOVÉ NÁKLADY

Most Zelené údolí

1.484.700,00

164.967,54

1.649.667,54

Most M3 nad školou

853.177,00

94.798,18

947.975,18

Most M1 u Pažoutů

1.720.539,00

191.171,07

1.911.710,07

CELKEM

4.058.416,00

450.936,79

4.509.352,79

Most v Zeleném údolí je postaven zcela nový, u zbylých dvou se jednalo o opravu. Nejvíce nám komplikoval život most M1 u Pažoutů, kde bylo poškození klenby větší než předpokládal projekt. Došlo zde navíc k „ujetí“ svahu na povodní straně mostu, který byl posléze sanován.