Výroba replik desky a kříže

Po mnoha letech opět spolu

Repliky desky a vojenského kříže nám zhotovili restaurátoři z ateliéru Tomáše Hejtmánka.

Původně pro nás tuto práci začal dělat jeho otec akademický sochař a restaurátor pan Oldřich Hejtmánek starší, který bohužel v polovině roku 2012 odešel do uměleckého nebe a tak se úkolu zhostili restaurátorští mistři kolem Michala Kintera. Obě repliky jsou vyrobeny z "fosforbronzu", který je věrnou kopií bronzu, avšak pro zloděje je bezcenný, neboť se jedná o směs pryskyřic.

Deska má jako předlohu fragmenty původní desky, které nám věnoval jejich nálezce pan Jan Kalenda, kterému za jejich "návrácení" ještě jednou touto cestou děkujeme.

Vojenský kříž (původně navržený architktem Karlem Friedrichem Schinkelem) se musel znovu vymodelovat podle dochovaných (ne příliš kvalitních) fotografií a podle rozměrů odečetných na památníku. Schinkelův kříž je umístěn v dubových ratolestech a dole převázaný stuhou.

Datum vložení: 1. 3. 2022 12:02
Datum poslední aktualizace: 2. 6. 2022 10:39