Historie...

V této sekci naleznete několik článků o historii památníku od jeho vztyčení roku 1913, přes naši činnost během obnovy, až po jeho znovuodhalení v roce 2013.

Do bílé oděný památník čeká na své znovuodhalení.

Znovuodhalení památníku

Datum: 1. 3. 2022

Znovuodhalení Památníku v Tongrundu se uskutečnilo za velkého zájmu veřejnosti i médií na den přesně po 100 letech od jeho slavného vztyčení v sobotu 3. srpna 2013.

Brigáda u památníku

Dobrovolnická brigáda - terénní úpravy

Datum: 1. 3. 2022

25. srpna 2012 proběhla u památníku brigáda za účasti občanů Kunratic a pana Pavla Kněborta.

Památník před obnovou

Obnova památníku

Datum: 1. 3. 2022

Léta opomíjený památník stojící na pravé straně silnice směřující od Kunratic do Frýdlantu začal ze spár zapomnění vysvobozovat Pavel Kněbort.

Část fragmentů původní desky.

Příběh zmizelé desky

Datum: 1. 3. 2022

Při zjišťování podrobností kolem této památky jsme se dověděli, že existují úlomky ze zmizelé desky, které kdysi našel nějaký človíček. Měli jsme k dispozici i jednu jejich fotografii, což bylo všechno.

Plaketa za péči o válečné hroby

Ocenění za péči o válečný hrob

Datum: 1. 3. 2022

Obec obdržela plaketu za péči o válečné hroby od Ministerstva obrany ČR.

Po mnoha letech opět spolu

Výroba replik desky a kříže

Datum: 1. 3. 2022

Repliky desky a vojenského kříže nám zhotovili restaurátoři z ateliéru Tomáše Hejtmánka.

Původně stál památník naproti dnešnímu umístění.

Přesun památníku

Datum: 1. 3. 2022

Z poznámek ve "Friedlander Heimatbrief" z prosince 1997 se dovídáme o stěhování památníku.

Odhalení památníku proběhlo 3. srpna 1913.

Odhalení památníku v roce 1913

Datum: 1. 3. 2022

Památník šarvátek v Tongrundu byl slavnostně odhalen a vysvěcen v neděli 3. srpna 1913 za účasti přibližně 500 osob. O této události informoval článek v dobovém tisku.