Obnova památníku

Památník před obnovou

Léta opomíjený památník stojící na pravé straně silnice směřující od Kunratic do Frýdlantu začal ze spár zapomnění vysvobozovat Pavel Kněbort.

Nadšený amatérský  historik a "napoleonista" se sekyrou a pilou v ruce odstranil náletové dřeviny a začal hledat možnosti obnovy této památky.

V roce 2010 převzala iniciativu v obnově památníku naše obec a společně s panem Kněbortem a ve spolupráci s občanským sdružením Frýdlantsko jsme se snažili navrátit tomuto místu jeho důstojnost. Od Krajského úřadu Libereckého kraje jsme získali pozemek, na němž se památník nachází.

Na základě získaných podkladů a dobových materiálů jsme zadali výrobu replik desky a vojenského kříže v dubovém věnci. Zhotovení replik jsme zadali ateliéru pana Oldřicha Hejtmánka v Praze, jenž měl na svém kontě například výrobu repliky ukradené sochy holčičky z lidického památníku.

Na obnově památníku se podíleli i dobrovolníci z řad obyvatel obce, kteří při brigádě provedli terénní úpravy okolí.

Datum vložení: 1. 3. 2022 12:06
Datum poslední aktualizace: 2. 6. 2022 10:39