Přesun památníku

Původně stál památník naproti dnešnímu umístění.

Z poznámek ve "Friedlander Heimatbrief" z prosince 1997 se dovídáme o stěhování památníku.

Památník stál původně na pravé straně silnice, ale z důvodu rekonstrukce silnice byl v roce 1940 přeložen na levou stranu.

Zajímavostí je i samotný fakt, že za války se podobné památky buď zcela likvidovaly, nebo byly přizpůsobovány nacistické ideologii. Má se za to, že důvodem zachování zdejšího památníku a jeho ohleduplného přesunu na nové místo, je jeho vojenský charakter a vzdávání pocty rakouským obráncům vlasti.

Po roce 1945 byla ztracena nebo ukradena deska s nápisem i vojenský kříž v dubovém věnci. Od listopadu 1983 bylo marně po nápisu pátráno. Až šťastnou náhodou se  v srpnu 1997 objevila fotografie tohoto nápisu s osobním věnováním pana Metzgera.

Text na desce památníku

DEM ANDENKEN

DER IN DEN GEFECHTEN BEI KUNNERSDORF, FRIEDLAND, WÜSTOLBERSDORF UND EINSIEDEL AM 17., 18. UND 19. AUGUST 1813 MIT DEN TRUPPEN DER AVANTGARDE DES FRANZÖSISCH-POLNISCHEN VIII. KORPS UNTER GENERAL UMINSKI UND DER FRANZÖSISCHEN DIVISION GENERAL BRUNO RÜHMLICH GEFALLENEN ÖSTERREICHISCH-UNGARISCHEN KRIEGER OBERLEUTNANT GEORG NAGY DES HUSAREN-REGIMENTES „KAISER“, 25 SOLDATEN DER 2. LEICHTEN DIVISION UNTER GENERAL GRAF NEIPPERG UND DEN DASELBST GEBLIEBENEN OFFIZIEREN UND MANNSCHAFTEN DES GEGNERS ERRICHTET 1913

Překlad textu

NA PAMÁTKU

RAKOUSKO-UHERSKÝCH VÁLEČNÍKŮ, KTEŘÍ SLAVNĚ PADLI U KUNRATIC, FRÝDLANTU, ALBRECHTIC A MNÍŠKU DNE 17., 18. A 19. SRPNA 1813 V BOJÍCH S ODDÍLY PŘEDVOJE FRANCOUZSKO-POLSKÉHO VIII. SBORU GENERÁLA UMIŃSKÉHO A FRANCOUZSKÉ DIVIZE GENERÁLA BRUNA, NADPORUČÍKA GEORGA NAGYHO OD HUSARSKÉHO PLUKU „KAISER“, 25 VOJÁKŮ 2. LEHKÉ DIVIZE GENERÁLA HRABĚTE NEIPPERGA A ZDE ROVNĚŽ ZŮSTAVŠÍCH DŮSTOJNÍKŮ A MUŽSTVA PROTIVNÍKA POSTAVENO 1913.

Datum vložení: 1. 3. 2022 12:01
Datum poslední aktualizace: 2. 6. 2022 10:39