Znovuodhalení památníku

Do bílé oděný památník čeká na své znovuodhalení.

Znovuodhalení Památníku v Tongrundu se uskutečnilo za velkého zájmu veřejnosti i médií na den přesně po 100 letech od jeho slavného vztyčení v sobotu 3. srpna 2013.

Odhadem bezmála dvě stovky diváků se sešly v ranních hodinách kolem zahaleného žulového obelisku a čekaly na záhajení slavnostního aktu.

Zahájení slavnostního aktu a přivítání vzácných hostů se ujala zástupkyně spolku Frýdlantsko RNDr. Blažena Hušková, která předala slovo starostovi obce Milanu Götzovi. Ten shrnul dění kolem památky za poslední měsíce a anabázi vedoucí až k jejímu znovuodhalení. Se zajímavými střípky z historie nejen samotného památníku, ale především dění srpnových dnů roku 1813, na něž žulový obelisk upomíná, vystoupil liberecký historik a pedagog Dr. Milan Svoboda.

Bílé roucho z památníku sňali společně se starostou obce Milanem Götzem také velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany plk. Radek Černý a radní Libereckého kraje Vladimír Mastník. Čestnou stráž v dobových uniformách drželi členové Spolku vojenské historie Liberec v čele s velitelem Petrem Fialou.

Znovuodhalenému památníku požehnal vojenský kaplan kpt. Bc. Petr Šabaka, který přidal několik vřelých slov a pomodlil se za přítomné diváky.

Po odhalení byla obci, resp. do rukou starosty předána plaketa za péči o válečné hroby zástupcem ministerstva obrany Ing. Imrichem Vetrákem.

Slavnostní událost se konala pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, kterého při akci zastoupil jeho statutární náměstek Vladimír Mastník.

Při obnově památníku sehrál velice důležitou roli spolek pro kulturu a krajinu Frýdlantsko, jemuž se podařilo získat finační podporu od Nadace Občanského fóra, čímž výrazně pomohl obci s financováním celého projektu.

Poděkování podporovatelům

Tímto vyjadřujeme naše poděkování všem, kteří se na obnově památky spolupodíleli.

Frýdlantsko, z. s., Nadace Občanského fóra, Brex, spol. s r.o., Frýdlantské strojírny-Rasl a syn, a.s., Silkom spol. s r.o., WSB Andělka, s.r.o., Eurovia a.s., Sorting Live s.r.o., TRW Automotive Czech s.r.o., Dan Ramzer, David Břečka a občanům naší obce.

Plakát ke slavné události

Plakát ke znovuodhalení památníku

Znovuodhalení se konalo pod záštitou

MARTINA PŮTY, HEJTMANA LIBERECKÉHO KRAJE